Jedna od glavnih tema u posljednje vrijeme je informiranje o situaciji u kojoj se nalazimo – na koji način, koliko često i gdje prikupljati relevantne informacije. U istraživanju Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu koje je provedeno na gotovo 1000 punoljetnih sudionika (i dalje traje drugi krug ispitivanja) gotovo 70% sudionika navodi se da im u borbi protiv pandemije i fizičkom distanciranju pomaže upravo informiranost.
Sada više no ikad primjećujemo važnost informiranja u svakodnevnom životu. Zadnjih tjedana tako smo primijetili dobar odnos Stožera civilne zaštite i medija prilikom konferencija za javnost, kao i trud vlasti za donošenjem pravodobnih i točnih informacija o koronavirusu. Napravljen je i prvi digitalni asistent u borbi protiv koronavirusa – Andrija, koji brzo i učinkovito velikom broju građana može pružiti aktualne informacije i preporuke.
Kako bismo valjano razumjeli vijesti koje svakodnevno čitamo na internetu, važna je medijska pismenost i kritičko vrednovanje informacija. Medijska pismenost uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih poruka u različitim oblicima. Neke savjete o tome kako koristiti vještine medijske pismenosti u ovoj situaciji, prenosimo s portala Medijska pismenost:
Za vas smo izdvojili 10 arhiviranih izvora o pandemijama gripe, svinjske gripe, ebole i AIDS-a u Hrvatskoj i svijetu iz Hrvatskog arhiva weba od 2005. do 2016. godine:
Kako bismo trajno zabilježili online sadržaje vezane uz trenutačnu pandemiju podsjećamo vas na našu akciju prikupljanja nacionalnih, regionalnih i lokalnih web-stranica, blogova, članaka i drugog online sadržaja u kojoj možete sudjelovati ispunjavanjem obrasca.