Online publikacije se po svojim svojstvima, razlikuju od tradicionalnih oblika objavljivanja – česta promjena smještaja, sadržaja i veličine, kratak i nepredvidiv životni vijek na webu itd. Nacionalna i sveučilišna knjižnica prema Zakonu o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019, Čl. 37-41.) ima zadatak prikupljati opisivati, pohranjivati i omogućiti korištenje online publikacija u okviru obveznog primjerka, a kao sastavnog dijela nacionalne kulturne baštine. Pravilnik o obveznom primjerku propisuje način dostave, formate i uvjete pristupa, korištenja i zaštite online građe. Kako ove publikacije ne bi bile nepovratno izgubljene za buduće generacije korisnika, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu od 2004. godine u suradnji sa Sveučilišnim računskim centrom Sveučilišta u Zagrebu arhivira hrvatski web i izgrađuje – Hrvatski arhiv weba (HAW).
Arhiviranje. Postupak koji uključuje prihvat, preuzimanje, obradu, trajno čuvanje i osiguravanje dostupnosti online publikacije.
Arhiv weba. Sustav koji omogućuje dugotrajnu pohranu, zaštitu i pristup online publikacijama objavljenim na internetu.
Online publikacija (mrežna građa, mrežna publikacija, web-publikacija). Dokument zabilježen u digitalnom obliku i stavljen na raspolaganje javnosti putem interneta.
Mrežno mjesto (web-sjedište, web-stranice, mrežne stranice, web site). Smještaj na world wide webu; skup web-stranica identificiran istim URL-om koje čine jednu cjelinu.
Nakladnik. Pravna ili fizička osoba koja pokreće objavljivanje publikacije i snosi troškove njezina izdavanja. Svatko tko objavljuje neki sadržaj na internetu smatra se nakladnikom.
Obvezni primjerak. Zakonska odredba koja obvezuje proizvođače svih vrsta publikacija na dostavu i pohranjivanje propisanog broja primjeraka svake publikacije u određenu knjižnicu odnosno sličnu ustanovu.
Pobirač (engl. gatherer, harvester, crawler). Robotski program koji se koristi za pobiranje mrežne građe.
Za online publikacije primjenjuju se isti opći kriteriji kao i za tiskanu građu. Oni uključuju:
Katalogiziraju i arhiviraju se news portali, tematski portali, mrežna mjesta ustanova, udruga, događaja, klubova, značajnih projekata, portali, odabrane osobne stranice, osobni, skupni i tematski blogovi kao izvor informacija o suvremenoj kulturi i ekonomskim, društvenim i političkim trendovima, blogovi koji imaju značajan utjecaj u javnom životu i čiji je autor osoba koja se predstavlja svojim pravim imenom, časopisi, knjige.
Ne katalogiziraju se pretraživači, igre, stranice isključivo reklamnog karaktera, stranice tvrtki i poslovnih poduzeća, radne verzije publikacija, pretplatničke liste (mailing lists), chat, građa koja se distribuira isključivo putem elektroničke pošte, građa s intraneta, građa koja za pristup zahtijeva registraciju, u načelu osobne stranice i forumi. Ne katalogizira se digitalizirana građa koja je dio digitalnih zbirki drugih ustanova, drugi arhivi weba niti građa koja se zbog tehničkih zapreka ne može preuzeti i pohraniti.
Uz to, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u suradnji sa Sveučilišnim računskim centrom Sveučilišta u Zagrebu (Srce) jednom godišnje provodi pobiranje svih sadržaja na vršnoj .hr domeni bez obzira na vrstu publikacije. Povremeno se pobiru (harvestiraju) odabrani sadržaji s weba koji se odnose na aktualne teme ili događaje od nacionalnog značaja.